MÝTY A PRAVDY O VETERNÝCH ELEKTRÁRŇACH Z POHĽADU AKUSTIKA
Hluk ako najväčší mýtus v zelenej energetike nevytvorili občania, ale predkladatelia zámerov EIA. Pokiaľ v priebehu 15 rokov bolo doposiaľ predložených takmer 100 zámerov na veterné parky a každá budúca elektráreň musí prejsť prísnym schvaľovacím procesom, pri ktorom odborná komisia hodnotí aj vplyv na človeka a životné prostredie, tak sa natíska otázka čo odborná komisia hodnotí, keď ani v jednom predloženom zámere nie sú dodržané základné princípy posudzovania EIA a to porovnanie nulového variantu s variantom po realizácii zámeru. Po 15-tich rokoch farebných grafických prezentácií výpočtových modelov, ktoré predstavujú predikciu pôsobenie hluku v životnom prostredí, nie jeho objektivizáciu meraním je načase prejsť k serióznemu posudzovaniu pri dodržaní princípov EIA s prihliadnutím na obyvateľov, ktorí budú donútení žiť v nových podmienkach v okolí veterných parkov. Preventívny prístup nie je len čisto vedecký a kladie si otázku „kedy vieme dosť na to, aby sme konali, ako keby niečo bolo kauzálne?
Michal Bugala a Ján Šimo
Klub ZPS vo vibroakustike s.r.o., Vojtecha Tvrdého 23, SK 010 01 Žilina
vibroakustika@vibroakustika.sk
1 ÚVOD DO PROBLEMATIKY
V Slovenskej republike požiadavky na ochranu zdravia upravuje [1] a [2]. V zmysle uvedených predpisov je ochrana zdravia pred hlukom zabezpečená, ak posudzované hodnoty určujúcich veličín hluku, infrazvuku a vibrácií nie sú vyššie ako prípustné hodnoty ustanovené pre vonkajšie a vnútorné prostredie budov pre deň, večer a noc. Dopad hluku, infrazvuku a vibrácií v záujmovom území je potrebné vyhodnotiť v rozsahu povinného hodnotenia v každom prípade osobitne v schvaľovacom konaní v zmysle [3].
Vibroakustická štúdia v rozsahu hodnotenia navrhovanej činnosti musí minimálne obsahovať:
- projekty ročných monitoringov pre všetky zložky životného prostredia u ktorých sa predpokladá dopad na ľudí, žijúcich v záujmovom území
- projekty ročných monitoringov pre všetky zložky životného prostredia u ktorých sa predpokladá dopad na flóru a faunu v záujmovom území
- namerané hodnoty pre zdroje a intenzitu hluku a vibrácií
- metodiku merania použitú pri monitoringu, ktorá musí umožniť verifikovať merania pred a po inštalácii navrhovanej činnosti.
- výsledky merania vykonaného v zmysle metodiky odborne spôsobilými osobami prostredníctvom akreditovaných laboratórnych pracovísk podľa STN EN ISO/IEC 17025 s požadovaným rozsahom činností.
- návrh opatrení na základe výsledkov monitoringov na elimináciu nepriaznivých účinkov veternej elektrárne s preukázaním opatrení v etape výstavby aj v etape prevádzky navrhovanej činnosti.
- záznam o oboznámení občanov o zámere pred jeho zverejnením
- objektivizáciu hluku meraním nulového variantu v záujmovom území vo vonkajšom prostredí s doloženou metodikou merania na základe ktorej bude možné namerané hodnoty hluku, infrazvuku a vibrácií pred výstavbou v záujmovom území porovnať s hodnotami po výstavbe veternej elektrárne.
- informatívne hodnoty určujúcej veličiny hluku vo vonkajšom prostredí určené predikciou vo frekvenčnom pásme stredných frekvencií tretinooktávových pásiem v rozmedzí od ft = 63 Hz do ft = 8,0 kHz, ktoré majú pre účely vyhodnotenia ochrany a podpory verejného zdravia informatívny charakter.
- objektivizáciu zvuku a infrazvuku meraním vo vnútornom prostredí budov. Pri hodnotení infrazvuku sa súbežne zaznamenáva rýchlosť vibrácií vo frekvenčnom rozsahu infrazvuku na povrchoch, ktoré obklopujú hodnotenú miestnosť metódou skúmania s využitím stabilného a premenlivého faktora vyžarovania.
- projekt monitoringu hluku, infrazvuku a vibrácií v zmysle naplnenia povinnosti zo zákona č. 24/2006 Z.z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a o zmene a doplnení niektorých predpisov v § 39 ods. 1 ten kto vykonáva navrhovanú činnosť posudzovanú podľa tohto zákona, je povinný zabezpečiť jej sledovanie a vyhodnocovanie.
- hodnoty hluku, infrazvuku a ultrazvuku na faunu v záujmovom území veterného parku musia byť zaznamenané v rozsahu požadovaných frekvenčných bez aplikácie váhových filtrov.
2 ZÁKLADNÉ POJMY
- Hluk, infrazvuk a vibrácie sa merajú určenými meradlami s použitím postupov , ktoré umožnia stanoviť posudzované hodnoty určujúcich veličín,
- počuteľný zvuk je zvuk vo frekvenčnom rozsahu tretinooktávových pásiem s menovitými strednými frekvenciami od 20 Hz do 20 kHz,
- infrazvuk je zvuk vo frekvenčnom rozsahu tretinooktávových pásiem s menovitými strednými frekvenciami pod 16 Hz,
- určujúca veličina je fyzikálna veličina, ktorá charakterizuje hluk, infrazvuk alebo vibrácie a používa sa na hodnotenie nepriaznivých účinkov hluku, infrazvuku alebo vibrácií z hľadiska ochrany verejného zdravia,
- prípustné hodnoty určujúcich veličín sú dohodnuté úrovne určujúcich veličín, ktorých neprekračovanie sa považuje za dostatočné zabezpečenie ochrany verejného zdravia podľa súčasného stavu poznania a ekonomickej úrovne spoločnosti,
- posudzovaná hodnota je hodnota, ktorá sa porovnáva s prípustnou hodnotou. Je to nameraná hodnota alebo z nameranej hodnoty odvodená hodnota určujúcej veličiny zväčšená o hodnotu neistoty merania a v prípade potreby upravená korekciami a stanovená vzhľadom na referenčný časový interval. V prípade predikcie hluku je to predpokladaná hodnota určujúcej veličiny vrátane príslušnej neistoty, [2]
- rýchlosť vibrácií efektívna alebo maximálna hodnota zložky rýchlosti vibrujúceho povrchu v smere kolmom ku vibrujúcemu povrchu [7]
3 OBJEKTIVIZÁCIA HLUKU MERANÍM VO VONKAJŠOM PROSTREDÍ
Výsledky merania hluku vo vonkajšom prostredí nie je možné použiť na účely objektivizácie a hodnotenia z hľadiska ochrany a podpory verejného zdravia v prípade nedodržania podmienok merania a hodnotenia uvedených vo [2].
- ak je meraný rozdiel hladiny posudzovaného zvuku a hladiny hluku pozadia menší ako 3 dB alebo rýchlosť vetra je väčšia ako 5 m.s-1 nie sú dodržané podmienky na objektivizáciu hluku a musia sa použiť technické metódy merania zavedené v medzinárodných normách.
Medzinárodná norma [5] stanovuje jednotnú metodiku merania a vyhodnotenia akustických emisií veterných elektrární pre použitie projektantov alebo schvalovacích orgánov s ohľadom na predpisy týkajúce sa životného prostredia alebo na požiadavky pre povolovanie novej alebo renovovanej veternej elektrárne.
3.1 Posúdenie počuteľnosti tónových zložiek v hluku
Tónový zvuk je zvuk charakterizovaný jednou frekvenčnou zložkou alebo zložkami úzkeho pásma, ktorý sa počuteľne vyníma z výsledného zvuku. Cieľom objektívnej metódy posúdenia počuteľnosti tónových zložiek v hluku je posúdiť dôležitosť tónov vo vonkajšom prostredí, tak ako ich vnímajú exponované osoby [10]. Dokumentácia pri analýze musí obsahovať počet spriemernených spektier, časovú periódu merania a efektívnu analýzu šírky pásma, časové okno, časové a frekvenčné váženie. Typické spektrum s uvedením polohy kritického pásma a spriemernenú hladinu v tomto pásme.
4 PREDPOKLADANÁ HODNOTA URČUJÚCEJ VELIČINY HLUKU VO VONKAJŠOM PROSTREDÍ URČENÁ PREDIKCIOU
Predkladané odhady dôsledkov realizácie projektovaného zámeru v území vykonané výpočtom očakávaných hodnôt sú ovplyvnené vhodne zvolenými určujúcimi ukazovateľmi (napr. použitý frekvenčný rozsah výpočtu) a ďalších obmedzení rozhodujúcich o predpokladanej hlukovej záťaži exponovaných osôb v chránenom vonkajšom priestore. Bolo by vhodné, keby tvorcovia vizualizácií uviedli halucinogén, ktorý užívajú pri práci aby aj odborná komisia, ktorá hodnotí vplyv na človeka a životné prostredie v predkladaných vizualizáciách mala šancu objaviť dôkaz o zabezpečení ochrany zdravia obyvateľov, ktorí budú donútení žiť v nových podmienkach v okolí veterných parkov.
Obrázok 4.1 Príklady „vedeckej vizualizácie“ splnenia ochrany a podpory verejného zdravia zvolených určujúcich ukazateľov hluku výpočtom formou „what-if“ tedy, „čo sa stane, keď…“
Predikcia vo frekvenčnom pásme stredných frekvencií tretinooktávových pásiem v rozmedzí od ft = 63 Hz do ft = 6,3 kHz má pre účely vyhodnotenia ochrany a podpory verejného zdravia informatívny charakter.
Útlm šírenia vypočítaný pre hodnotený zdroj vyvolá zmenu hladiny zvuku v závislosti od vzdialenosti podľa typu zdroja zvuku a vychádza z obecnej vlnovej rovnice:
Obr. 4.2 Zmena hladiny akustického tlaku na dvojnásobku vzdialenosti od zdroje
5 OBJEKTIVIZÁCIA ZVUKU A INFRAZVUKU MERANÍM VO VNÚTORNOM PROSTREDÍ BUDOV
Zvuk a infrazvuk, vo vnútornom prostredí budov sa hodnotí vo výške 1,5 m ± 0,2 m nad podlahou a najmenej 0,5 m od stien miestnosti. Pri meraní v bytoch, lôžkových oddeleniach nemocníc, škôlkach a iných miestnostiach na spanie sa meria i v blízkosti miesta hlavy pri spaní a v miestach maxím zvukového poľa, ak sa takéto miesta nachádzajú v priestore zdržiavania sa ľudí. Pri hodnotení infrazvuku sa súbežne zaznamenáva rýchlosť vibrácií vo frekvenčnom rozsahu infrazvuku na povrchoch, ktoré obklopujú hodnotenú miestnosť metódou skúmania s využitím stabilného a premenlivého faktora vyžarovania.
Určujúcou veličinou pri hodnotení infrazvuku vo vnútornom prostredí budov je podľa [2] najnepriaznivejšia jednohodinová ekvivalentná hladina G infrazvuku LGeq,1h,p = 90 dB, pre časový interval deň, večer a noc.
Medzinárodná norma [6] popisuje štandardný postup merania a normatívneho hodnotenia nízkofrekvenčného zvuku v rozsahu tretinooktávových pásiem so strednými frekvenciami ft,8Hz - ft,100Hz. Okrem normatívneho hodnotenia je doporučené dodatočné posúdenie vo frekvenčnom rozsahu tretinooktávových pásiem so strednými frekvenciami ft,1Hz - ft,20Hz.
Pri hodnotení nízkofrekvenčnej zložky hluku šírenej vzduchom vo vnútornom prostredí budov v rozsahu tretinooktávových pásiem so strednými frekvenciami ft,8Hz - ft,100Hz sa v odborných publikáciách popisuje vyhodnotenie sekundárnej zložky zvuku šírenej konštrukciou budovy a to vo forme doplnenia merania efektívnej vef a maximálnej vmax rýchlosti vibrácií vo frekvenčnom rozsahu tretinooktávových pásiem so strednými frekvenciami ft,1Hz - ft,80Hz na plochách, ktoré obklopujú vnútorný chránený priestor.
Pri návrhu veterného parku v procese EIA sa požaduje dodržiavať vzdialenosti najbližších obytných území od veterných elektrární podľa (11)
- ak je výška veternej turbíny viac ako 25 m ale nepresahujúca 50 m: minimálna vzdialenosť 1000 m
- ak je výška veternej turbíny viac ako 50 m ale nepresahujúca 100 m: minimálna vzdialenosť 1500 m
- ak je výška veternej turbíny viac ako 100 m ale nepresahujúca 150 m: minimálna vzdialenosť 2000 m
- ak je výška veternej turbíny viac ako 150 m: minimálna vzdialenosť 3000 m
LITERAÚRA
- Zákon č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia
- Vyhláška MZ SR č. 549/2007 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí, v platnom znení.
- Zákon č. 24/2006 Z. z. o posudzovaní vplyvov na životné prostredie v znení neskorších predpisov.
- STN EN ISO/IEC 17025: 2018, Všeobecné požiadavky na kompetentnosť skúšobných a kalibračných laboratórií.
- STN EN 61400-11:2013 Veterné elektrárne. Časť 11: Technika merania akustického hluku
- E DIN 45680:2020-06 Measurement and assessment of low-frequency noise immissions
- STN P CEN ISO/TS 7849-1.2 Akustika. Stanovenie hladín akustického výkonu šířeného vzduchom pomocou merania vibrácií s využitím pevného alebo odpovedajúceho činiteľa vyžarovania
- https://www.acoustics.asn.au/conference_proceedings/INTERNOISE2014/papers/p599.pdf
- Archív Klubu ZPS vo vibroakustike, s.r.o.
- STN ISO 1996-2:2019-07 Akustika. Opis, meranie a posudzovanie hluku vo vonkajšom prostredí. Časť 2: Určovanie hladín akustického tlaku
- Metodické usmernenie úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pod č. OHŽPaZ/7155/2023 zo dňa 21.7.2023
Powered by Froala Editor
Powered by Froala Editor